Kulak Ağrısı Nedir, Nedenleri Ve Tedavisi

Çoğu kulak ağrısı, herhangi bir tedavi görmeden kendi kendine geçer. Fakat iyileşmiyorsa veya başka ciddi belirtileriniz varsa doktora görünmeniz gerekebilir.

Bu konumuzda Kulak ağrısı nedir, Kulak ağrısı nedenleri, Kulak ağrısı tedavisi, Kulak ağrısı nasıl önlenir, Kulak ağrısına ne iyi gelir, Çocuklarda kulak ağrısı nedenleri, Kulak ağrısı belirtileri, Kulak ağrısı için ne yapılır, gibi bir çok sorunun cevabını bulabileceksiniz.

Kulak Ağrısı Nedir ?

Çoğu insan, kulak çırpma ve kulak ağrısının sadece çocuklar için olduğunu varsayıyor, ancak yetişkinlerde de olabilir. Bir kulak ağrısı kulaklardan birini veya her ikisini de etkileyebilir, ancak çoğu zaman bir kulağındadır. Kulak ağrısı donuk, keskin veya yanıyor olabilir ve sabit veya gelip gidebilir.

Kulak ağrısı nedir ve nedenleri

Kulaktaki ağrının birçok nedeni olabilir. Soğuk algınlığı, grip veya enfeksiyonun erken bir belirtisi olabilir. Kulak enfeksiyonunuz varsa, ateş ve geçici işitme kaybı olabilir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Kulak Ağrısı Nedenleri

Çocuklarda kulak ağrıları ve kulak ağrısı ebeveynler için yaşamın bir gerçeğidir. Uzmanlar, her 4 bebekten 3’ünün orta kulakta sıvı birikip iltihaplanma meydana geldiğinde kulak enfeksiyonları geliştirdiğini, ancak kesin sebebi teşhis etmenin zor olabileceğini tahmin ediyor.

Kulak enfeksiyonu olan küçük çocuklar ve bebekler telaşlı ve huzursuz olma eğilimindedir. Ayrıca, kulaklarını ağlatabilir, bağlayabilir veya kulaklarını ovalayabilir. Bebeklerde görülen diğer çığırlık belirtileri uykuda uyumak, gece uyanmak, ateş, sakarlık ve işitme güçlüğüdür. Çok nadiren, çocuklarda kulak çevresi işitme kaybına neden olabilir.

Geçici Kulak Ağrısı

Birçok insan, uçakta seyahat etme veya asansöre binme gibi hava basıncındaki ani değişikliklerden dolayı kulak ağrısı ve hafif işitme kaybı veya susturma hissedebilir. Endişe verici olmakla birlikte, bu tür bir kulak ağrısı geçicidir ve nadiren kalıcı işitme sorunlarına yol açar. Çabuk kulak ağrısını gidermek için sakızı çiğnemeyi veya yutmayı deneyin.

Kulak kanalında biriken aşırı kulak kiri de kulakta basınç ve ağrıya neden olabilir. Ancak, dirseğinizden daha küçük bir şeyi asla kulağınıza sokmamanız gerektiğini söyleyen eski sözler hala geçerli: Kulaklarından pamuklu çubuklarla veya başka nesnelerle balmumu temizlemeye çalışan insanlar istemeden yanlışlıkla kulak zarına zarar verebilir ve balmumu tekrar kulağa doğru iter. , çıkarmak için zorlaştırıyor. Aşırı kulak iltihabı bir sağlık uzmanı tarafından teşhis ve tedavi edilmelidir.

Yırtılmış Kulak Zarı Nedir ?

Kulaktan berrak veya kanlı sıvı eşliğinde yoğun kulak ağrısı yaşayan kişilerde yırtılmış bir kulak zarı olabilir. Yırtılmış kulak zarı, baş ve boyun bölgesindeki yaralanmalardan, hava veya su basıncındaki değişikliklerden – tüple dalıştan, örneğin – iç kulak enfeksiyonlarından ve daha az yaygın olarak yüksek seslerden meydana gelebilir.

Kulak ağrısı için ne yapılır

Yırtılmış bir kulak zarı, iç ve dış kulağı ayıran zardaki bir delik veya deliktir. Yırtılmış kulak zarları çok ağrılı olabilir ve geçici veya kalıcı işitme kaybına neden olabilir, ancak genellikle kendi başlarına iyileşir.

Kulak Ağrısı Ve Diğer Koşullar

Yetişkinlerde kronik kulak ağrısı, kulak çınlaması , 5 kişiden 1’ini etkileyen kulak çınlaması gibi ilgili durumlarla da ilişkilendirilebilir .

Bazı kulak ağrısı, ağrı hissinin kulakta hissedildiği, ancak beyin, çene bölgesi veya boğaz gibi vücudun herhangi bir yerinden kaynaklandığı anlamına gelen “kaynak belirtilmiş” bir kaynaktan gelir. Nadir olmasına rağmen, kulak ağrıları çenelerdeki veya dişlerdeki yapısal değişikliklerden de kaynaklanabilir. Çeneleri birbirine bağlayan, temporomandibular eklem (TMJ) hasarı veya bozukluğu bulunan insanlar, basınç veya dolgunluk hissedebilir veya kulak çınlaması yaşayabilir.

Kulak Ağrıları Nasıl Önlenir ?

Kulak ağrısını önlemek için, sigara içmekten ve ikinci el sigara dumanına maruz kalmaktan kaçının ve toz ve polen gibi alerjileri tetikler; bunların tümü sinüslerinizi tahriş eder ve kulak kanamasına neden olabilir.

Kulak ağrısı riski taşıyan insanlar yüksek sesle müzikten, konserlerden ve inşaat yapımı gibi çevresel gürültüden kaçınmalıdır. Yüksek seslerden kaçınamıyorsanız, iyi bir kulaklık ya da gürültü önleyici kulaklıklara yatırım yapmaya değer.

Tüm yabancı nesneleri kulaktan uzak tutun ve yüzerseniz kulak tıkaçları ve banyo şapkası kullanın. Yüzme, duş veya banyodan sonra kulaklarınızı dikkatli bir şekilde kurulamak için daima zaman ayırın.

Kulak Ağrısının Nedenleri

Kulak ağrısı olan bir kişi dış, orta veya iç kulakta rahatsızlık hisseder. Kulak ağrısına kulak yaralanması, iltihaplanma veya enfeksiyon neden olabilir. Kulak ağrısının en yaygın nedeni, otitis media veya otitis externa gibi kulak enfeksiyonudur. Orta kulak iltihabı orta kulak iltihabı, otitis eksterna ise kulak kanalının iltihabıdır.

Çocuklarda kulak ağrısı nedenleri

Kulak ağrıları ve kulak ağrısının ortak nedenleri arasında şunlar vardır:

 • Kulak enfeksiyonu
 • Bir uçakta uçarken olduğu gibi hava basıncındaki değişiklikler
 • Earwax birikmesi
 • Kulakta yabancı bir nesne
 • Boğaz ağrısı
 • Sinüs enfeksiyonu
 • Şampuan veya kulakta kalmış su
 • Kulakta pamuklu çubuk kullanımı

Daha az yaygın kulak çağı nedenleri:

 • Temporomandibular eklem (TME) sendromu
 • Delinmiş kulak zarı
 • Çeneyi etkileyen artrit
 • Enfekte diş
 • Gömülü diş
 • Dişlerde diş telleri
 • Kulak kanalında egzama
 • Trigeminal nevralji veya kronik fasiyal sinir ağrıları

Kulak Ağrısı Belirtileri

Kulak ağrısı ile ilişkili semptomlar altta yatan nedene bağlıdır. Otitis eksterna ile birlikte ortaya çıkabilecek semptomlar arasında kulak kırmızılığı, kulak şişmesi, kulak hassasiyeti ve kulak kanalından akıntı bulunur. Otitis media ile ortaya çıkabilecek ek semptomlar arasında ateş, sinüs tıkanıklığı, işitme kaybı, baş dönmesi ve baş dönmesi yer alır – odanın döndüğü hissi.

Kulak enfeksiyonundan bir kulak ağrısı özellikle çocuklar ve bebekler için sıkıntılı olabilir.

Kulak ağrısı tedavisi

Kulak ağrısı belirtileri şunlardır:

 • Sıcak ve huzursuz görünen bebekler
 • Kulağı çeken, çekiştiren veya ovalayan çocuklar
 • Yüksek sıcaklık, 100.4 derecenin üzerinde Fahrenheit (38 santigrat derece)
 • Bebeklerde zayıf beslenme veya çocuklarda iştah kaybı
 • Geceleri uyku problemleri ve huzursuzluk
 • Öksürük ve burun akıntısı
 • Normal kadar iyi duymuyor
 • Denge sorunları

Kulak Ağrısı Tedavisi

Kulak ağrısının tedavisi altta yatan nedene bağlıdır. Acı ve ateş için aspirin veya ibuprofen (Advil, Motrin)gibi reçetesiz yaşa uygun ağrı kesiciler içerebilir . Tedavi ayrıca sıcak kompresler, asetaminofen (Tylenol) , diğer nonsteroidal antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) veya kısa bir narkotik ağrı ilacı olabilir. Otitis media tedavisi oral antibiyotik içerebilir , otitis externa tedavisi antibiyotik kulak damlaları gerektirir. Bazı araştırmalar antibiyotiklerin her zaman etkili bir tedavi olamayacağını öne sürse de doktorunuz kulak enfeksiyonları için antibiyotik reçete edebilir .

Bir eczacı, evde hızlı kulak ağrısını gidermek için reçetesiz kulak damlaları önerebilir. Zeytinyağı ve bazı eardrops’ler de earwax’ı gevşetmeye yardımcı olabilir. Kulak zarınızdan (kulağın dış ve orta kısımlarını ayıran zar) ayrıldığından şüpheleniyorsanız, kesinlikle kulak tıkacı veya zeytinyağı kullanmayın.

Ağrılı kulağa yaklaşık 20 dakika boyunca ılık bir pazen veya kumaş kaplı sıcak su şişesinin tutulması bir DIY tedavi şeklidir. Ancak kulak enfeksiyonundan şüpheleniliyorsa, kulağın içini ıslatmaktan kaçının.

Çoğu durumda, kulak ağrısı hiç bir tedavi olmadan azalır, ancak ortadan kalkmazsa veya başka, daha ciddi semptomlar eşlik ediyorsa, birinci basamak doktorunuz veya bir kulak burun boğaz uzmanı , doktor kulak, burun ve boğaz rahatsızlıklarında uzmanlaşmış.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir