Progestan İlacı Nasıl Kullanılır?

Düşük önleyici ilaç olarak bilinen Progestan 100 ve 200 miligramlık kapsüller halinde bulunmaktadır. Her Bir kutuda 30 yumuşak kapsül bulunmaktadır. İlacın içeriğindeki etken madde progesteron’dur. Progesteron yumurtalıklarda doğal olarak salgılanan kadın cinsiyet hormonu olan progesterona benzer etkiler gösteren bir maddedir.

Progestan Nedir?

Yumurtalıkların progesteron üretememesi veya çok fazla östrojen üretmesi durumlarında kullanılır. Progesteron hormonu düzenli bir şekilde her ay rahmi hamilelik için hazırlayan Hamilelik başlangıcında Rahim iç düzeyinde değişimler meydana getirerek döllenmiş olan yumurtanın rahim de tutulmasını ve vücudun gebeliği sürdürmesini sağlayan önemli bir kadınlık hormonu dur. Progestan yumurtalıklarda progesteron eksikliğine bağlı olarak gelişen adet yokluğu ve hormonal dengesizlikten dolayı görünen anormal adet kanamalarında kullanılır. Ayrıca lüteal Faz yetmezliğine bağlı olarak görülen kısırlık tedavisi ile döllenmiş olan yumurtanın rahim de tutulmasını sağlamak amacıyla yardımcı üreme tekniklerine destek olarak da kullanılmaktadır. Progestan henüz menopoza girmemiş ancak vücuttaki progesteron eksikliğinden dolayı adet göremeyen kadınların adet durumunun gerçekleşmesi için de kullanılır. Ayrıca menopoz sonrası östrojen yerine koyma tedavisi gören kadınlarda östrojenin rahim üzerinde istenmeyen etkisini azaltıcı bir ilaçtır.

Progestan Nasıl Kullanılır

Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. İlacınızın her bir dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte tok karnına alınız. Uyuklama halini sebebiyet verebileceğinden gece yatmadan önce almanız önerilmektedir.

Progestan Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez sebebi bilinmeyen anormal vajinal kanamanız varsa ya da ciddi karaciğer fonksiyon bozukluğu genital organ ya da memelerde tümör varlığı veya şüphesi yakın zamanında yaşanmış tamamlanmamış düşük dış gebelik ya da kürtaj durumlarından herhangi biri varsa progestan kullanmayınız.

Eğer yüksek tansiyonunuz varsa ya da şeker hastalığı böbrek yetmezliği kalp hastalığı Porsche ışığa karşı duyarlılık veya migreniniz varsa epilepsi hastasıysanız ya da depresyon tedavisi görüyorsanız veya depresyon geçmişiniz varsa progestan’ı kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz ve kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz.

Tedaviniz sırasında doktorunuz belirli aralıklarla mamografi çektirmenizi isteyebilir doktorunuzun talimatlarına uymalısınız. Hamilelik döneminde sadece olası faydası olası riskinin en fazla olduğu durumlarda kullanılır.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz doktorunuza danışınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir eğer emziriyorsanız bu ilacı kullanmayınız.

 Progestan Yan Etkileri Nelerdir?

 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • Asabilik
 • Bulantı
 • Karın ağrısı
 • Eklem ağrısı
 • Yorgunluk
 • Üst solunum yolu enfeksiyonu
 • Viral enfeksiyon
 • Göğüs ağrısı
 • Karın ağrısı
 • Nefes almada güçlük
 • Kurdeşen
 • Yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.

Progestan İlacı 2021 Güncel Fiyatı

Progestan İlacı’nın fiyatı  34.12 Tl’dir.

Progestan Reçetesiz Veriliyor Mu?

Doktorunuzun size reçete yazmasıyla ilacınızı alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir