Oksapar Nedir

Bu makalemizde sizlere Oksapar  Nedir, Oksapar Ne İşe Yarar, Oksapar Nasıl Kullanır, Oksapar’ın yan Etkileri,   Oksapar  Nasıl Enjekte edilecek gibi soruların cevaplarını yanıtlamaya  çalışacağız.

Oksapar Nedir ?

Oksapar düşük molekül ağırlıklı Heparinlerin adı verilen bir ilaç grubuna aittir. Vücudumuzdaki toplar damarlar içinde istenmeyen kan pıhtılarının oluşmasını önlemek için veya oluşan pıhtıları tedavi etmek için kullanılır. Oksapar Genel Cerrahi ya da Ortopedik Cerrahi girişimlerin den sonra toplar damarlarımızda istenmeyen kan pıhtılarının oluşmasını engellemek için kullanılır. Oksapar ani hastalıklarda Örneğin kalp yetmezliği solunum yetmezliği enfeksiyonlar ve romatizmal hastalıklar yatağa bağlı kalındığında toplardamarlarımız da değişen  istenmeyen kan pıhtılarının oluşmasını engellemek için akciğer damarlarının bir pıhtı ile tıkanmasını mevcut olsun veya olmasın derin ve trombonuz adı verilen genellikle bacak toplardamarların bir pıhtıyla tıkanmasıyla oluşan klinik durumun tedavi etmek için kullanılır.  Kararsız anjiyo yani kalp damarlarının  tıkanmasını işaret eden şiddetli göğüs ağrısı ve belli bir  tipte ki kalp krizini tedavi etmek için Aspirin ile birlikte kullanılmak üzere diyaliz sırasında kanın cihazın tüplerin İçinden geçerken pıhtılaşmasını önlemek için kullanılır.

Oksapar’ın Yan Etkileri

  • Çok yaygın yan etkileri vücudumuzdaki bir yaranın çok fazla kanarsa karaciğerinizin işlevlerini denetlemek için yapılan kan testlerindeki değişikliği
  • Deri altında üzerine basmakla solmayan, ağrı koyu kırmızı renkli döküntüler vücudumuzda normalden daha kolay çürükler ortaya çıkması oksapar enjeksiyon yapılan yerde ağrı şişme veya hassasiyet oluşması
  • Aniden başlayan şiddetli baş ağrısı midenizde gerginlik veya doygunluk hissi
  • Alerjik reaksiyon zorlukla ve hırıltılı bir şekilde nefes alma yorgunluk veya hareket etmede güçlük göğüs ağrısı uyuşukluk mide bulantısı veya bilinç kaybı kandaki potasyum düzeyindeki değişiklikler

Oksapar Nasıl Kullanılır

Toplardamardaki kan pıhtısı oluşmasının önlenmesi için verilen doz ise pıhtı oluşması riskinin derecesine göre bir günde verilecek oksapar dozu 20 miligram ile 40 miligram arasında değişir ve 7 ile 10 günlük tedavi süresi kullanılır. Toplardamarlarda oluşmuş kan pıhtılarını parçalamak için yaygın olarak vücut ağırlığımızın kilogram başına 1,5 miligram doz da günde 1 defa kullanılır ve Vücut ağırlığına göre kullanımda değişir kalp damarlarının tıkanması sonucu değişen göğüs ağrısı veya kalp krizinin bir çeşidini tedavisi için vücut ağırlığının kilogram başına 1 miligram doz da verilecek ve bu doz 12 saat ara ile tekrarlanacaktır diyaliz sırasında cihazın tüpler içinde pıhtı oluşmasını engellemek için diyalizi seansının başlangıcında vücudumuzdan çıkan hortumun içine hemşire tarafından zerk edilecek doz genellikle vücut ağırlığının kilogram başı 1 miligramdır bu doz  genellikle 4 saatlik bir diyaliz seansı için yeterli olacaktır.

 Oksapar Enjeksiyon Nasıl Enjekte Edilir

Uygulama yolu ve metodu ise oksapar derinin altına enjekte edilir. Oksapar kas içi enjeksiyon yoluyla uygulanmamalıdır. Oksaparı karın bölgenizde derinizin altına enjekte etmelisiniz deriyi nazik bir şekilde parmaklarınızın arasına sıkıştırınız ve enjeksiyon boyunca bu şekilde tutunuz böylece ilaç kas içine değil karın cildinizdeki yağ dokusu içine verilecektir. Enjeksiyonun yeri karnınızın sağ veya sol tarafında göbek deliğinizden en az 5 santim uzakta kenarlara daha yakın olmalıdır.

Enjeksiyon Yerini Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle yapacağınız bölgeye kolayca ulaşabilmelisiniz göbek deliğine çok yakın olmamalıdır ve var olan bir yara izi ya da morartının üstüne yapılmamalıdır.

Oksapar 2021 Güncel Fiyatı

Oksapar 400 ANTI-XA IU/0.4 ml. kullanıma hazır enjektör fiyatı 258.87 TL olup reçete ile satılmaktadır.

Oksapar İlaçı Reçetesiz Veriliyor Mu?

Oksapar ilacı doktorunuz tarafından yazılmaktadır. Reçetesiz satılamaz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir