Patates kızartması kilo aldırır mı?

Patates kızartması altın sarısı çıtır çıtır dışı çıtır içi yumuşacık patates kızartması kim sevmez ki 🙂 sevmeyenler sağlık sebebiyle ve buna bağlı yemeyenlerde muhakkak vardır ama birçok insan patates kızartmasını veya patatesle alakalı yemekleri seviyordur. Patates kızartması çok lezzetli olmasına rağmen yoğun yağ içeriği ve nişastasından dolayı kalorisi hayli yüksektir.

Bu Makalemizde Patates kızartması kilo aldırır, Patates kızartması kilo yapar mı, Diyette Patates kızartması yenir mi, Patates Kızartmasının Zararları gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Patates kızartması kaç kalori?

Orta boy bir porsiyon patates kızartması 126 kalori ama 100 gram patates kızartması yani porsiyonlar biraz daha büyük tüketirseniz 158 -160 kalorilere ulaşır ve yanında ketçap mayonez gibi soslarla süsleyip servis ederseniz kalorisi o oranda yükselir. Yanında yediğiniz farklı yemekleri de sayarsak bu oran daha da artar o yüzden dikkatli olmakta fayda var. 1 adet orta boy porsiyon patates kızartması porsiyonu ortalama 126 kalori.

Patates kızartması kilo aldırır mı?

Patatesin şişmanlatma özelliği tamamı ile tüketim miktarı ve tüketim şekli ile ilgilidir. Aslında bir besin tamamı ile şişmanlatır ya da bir besin zayıflatır demek çok da doğru olmaz. Her besin fazla miktarda tüketildiğinde ve yanlış tüketildiğinde kilo almamıza sebep olabildiği gibi yine makul miktarlarda tüketirsek kilo kontrolünü çok güzel şekilde sağlayabiliriz.

Diyette Patates kızartması yenir mi?

Patates bir sebze olmamasına rağmen ekmek grubundan sayılır ve ekmek olarak karşılaştırdığımızda içerisindeki besin ögeleri bakımından birbirine benzerlik gösterir. Özellikle diyet yapılan dönemlerde diyetisyenlerin çok fazla önermediği ve 2 haftada bir olmak üzere belli oranda tüketilmesinde herhangi bir sakınca bulunmuyor.

Patates bilindiği üzere içerisinde çok fazla yağ biriktirdiği ve yaklaşık bir porsiyonluk tükettiğinizde yanında çok fazla yağlı besinleri yememeliyiz ve yediğimiz takdirde eritmek için 2 saatte yakın yürüyüş veya spor yapmanızı uzmanlar tavsiye eder.

Kısaca buharda pişirilerek veya haşlayarak ya da fırında pişirerek tüketmek çok daha sağlıklı ve daha az kilo almanıza yardımcı olur. Özetle patates aslında şişmanlatmaz, ama uygun miktarda uygun şekilde tüketildiği takdirde..

Patates Kızartmasının Zararları

Patates kızartma olarak tüketildiğinde maalesef zararlı hale geliyor ve yanında tükettiğimizde ketçap, mayonez gibi ek besinlerle daha da zararlı oluyor. Kısaca maddeler halinde bahsedecek olursak;

  • İçerisinde karbonhidrat ve nişasta bulunduğu için şeker hastalarının az tüketmesi önerilir,
  • Fazla tüketildiği için damar sertliği ve tıkanıklığına neden olabilir,
  • Çok fazla yağlı olarak tüketildiğinde kanser hastalıklarına sebebiyet verebilir,
  • Hamile kadınların çok fazla tüketmesi uygun değildir,
  • Diyet yapan kişilerin veya kilosuna dikkat etmek isteyenlerin sık tüketmemesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir