Zeytinyağının Saça Faydası Nelerdir?

Zeytinyağının saça faydası saymakla bitmez arkadaşlar, zeytinyağı içerisinde biriktirdiği nemlendirici ve besleyici etkisi ile saça çok faydalıdır. Bu makalemizde Zeytinyağının Saça Faydası, Zeytinyağı Saça Nasıl Uygulanır,  Zeytinyağı  ve Sarımsak Saça Nasıl Uygulanır onu ele alacağız. Zeytinyağı saça parlaklık verip saçı besleyen bir yapısı varıdır. Zeytinyağının aynı zamanda saçın arındıran ve onaran yapısıyla saç güçlenmesini sağlayan  yağlardandır. Zeytinyağlı temiz yıkanmış saça direk sürebiliriz haftada birkaç kez uygulayabileceğimiz bir işlemdir. Temiz saça friksiyon şeklinde zeytinyağını uygulayabiliriz zeytinyağını arzu edildiği takdirde birkaç tane de aromatik yağlar katarakta uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağının Saça Faydası Nelerdir?

Saç dipleriniz kuruyup ve devamlı olarak kırılarak dökülüyorsa Zeytin yağını öneriyoruz. Zeytinyağı içerisinde bulundurduğu omega-3 ile saç deri tabakasının nemlenmesine ve kırılarak dökülmesini önler.Saçlarınız nemlenmediği için kırılarak dökülüyor.

 • Saç derilerinde oluşan kepek ve pul pul dökülen kepek sorunlarına etkilidir.
 • Saç dökülmesine etkilidir.
 • Saça canlılık katar.
 • Saçlarınız sertse ve yumuşak bir saç istiyorsanız.
 • Saçınızın daha hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

Zeytinyağının saça faydalarını sıraladık.Şimdi sıra faydalarını saçımıza nasıl uygulamamız gerektiği..

Zeytinyağı saça iyi gelir mi

Zeytinyağı Saça Nasıl Uygulanır?

Saçımıza zeytinyağını direk olarak uygulamıyoruz. Banyo ya veya lavaboda bu işlemi yapabilirsiniz. Bir kaşık saf zeytinyağını bir adet yumurtanın sarısı ile karıştırınız. Bu karışımı saç diplerinize yoğun bir şekilde uygulayın. Saç diplerinize yalnız iyicene yedirdik friksiyon şeklinde saç derisini sonra ister jelatin yardımıyla veya da bir bone yardım ile saçlarınızı kapatıyoruz ve yarım saat kadar sürmüş olduğumuz yağın bone veya stres sistemi ile terlemesi ve saç diplerini iyicene gitmesini sağlıyoruz. 30-45 dakika bu karışımı kafanızda beklettikten sonra ılık bir suyla yıkayınız. Saçınızı yıkadıktan sonra Fön makinası ile ılı bir seviyede kurulayın. Bu uygulamayı haftada 2-3 kez yapmanızı öneririz.

Tek başına mükemmel bir yağ olan zeytinyağını saçımıza temiz saça yıkanmış olan saçı uygulayabiliriz yine hoş bir koku daha farklı faydalarını görebilmek için aromatik yağlar uygulayabiliriz, karışımları saçımızın diplerine friksiyon şeklinde sürerek veya streç yardımı ile yarım saat kadar bekletiyoruz. Saç derisini nüfus eden bu yağı daha sonra yıkayarak temiz bir şekilde saçlarımızın sağlıklı, parlak canlı görünmesine yardımcı olur.

Zeytinyağı ve Sarımsak Saça Nasıl Uygulanır?

Bu uygulamayı Sarımsak katarak da yapabilirsiniz. Saç diplerinizin her bölgesine değecek şekilde sarımsak suyunu sürebilirsiniz.Daha sonra saf zeytinyağını biraz beklettikten sonra temizleyebilirsiniz. Sarımsak biraz koku yapabilir fakat bunu zeytinyağı önleyecektir veya 2 damla lavanta yağı damlatabilirsiniz.. Sarımsak bazı kişilerde alerji yapabilir ve bu yüzden sarımsak suyunu ilk etapta az kullanmanızı öneririz.

 • Sarımsakların taze olmasına özen gösterin en iyi sonucu almak için sarı ve beyaz değil terme sarımsakları kullanmanızı öneriyoruz.
 • Ayrıca kullanacağınız zeytinyağında sızma zeytinyağı olmasına dikkat edin. Böylece bu maskeden maksimum fayda sağlayabilirsiniz.

Zeytinyağı ve Sarımsak Maskesinin hazırlanışı:

 • 10 adet pembe sarımsağı soyup rendelik ten sonra ezin.
 • Blender içine koyduğumuz sarımsakları  yavaş yavaş sızma zeytinyağı ekleyerek karıştırmaya başlayın.
 • Kalın kıvamında bir karışım elde edene kadar karıştırmaya devam edin.
 • Eğer karışımın kıvamından emin olamıyorsanız bol sarımsak 1 çay bardağı zeytinyağı deneyebilirsiniz.

Karıştırma işlemi bittikten sonra bu karışımı bir kavanozun içine alın bu karışımı günlük olarak kullanacağınız için buzdolabında saklayabilirsiniz. Eğer kokusundan rahatsız olursanız bir iki damla lavanta yağı damlata bilirsiniz. Maskenin uygulanışı bir karışımı saçlarınıza ve de özellikle saç derinize iyice uygulayın 2 saçlarınızı alüminyum folyo veya duş bonesi içine alın 3 saçlarınız da bu şekilde 20 dakika kaldıktan sonra şampuanla yıkayıp durulayabilirsiniz. 4 günlük olarak 2 hafta boyunca bu maskeyi uygularsanız saçlarınızın dökülmesini yavaşladığını göreceksiniz Saçlarınızın dökülme oranına göre bu süreyi uzatabilir misiniz tamamen doğal bir yöntem olduğu için saçlarınıza ve saç derinize hiçbir zarar vermez saçları dökülmeye kişilerde bu maskeyi saçlarını hızlı uzatmak için kullanabilirler.

Zeytinyağı saç çıkarır mı?

Zeytinyağı sarımsak ile kullanıldığında saç çıkardığı görülmüştür. Saç dökülmesini önlediği ve düzenli kullanıldığında saç çıkardığı kanıtlanmıştır. Çeşitli saç çıkarma kremlerin ve serumların sarımsak ve zeytinyağından yapıldığı bilinmektedir. Bol miktarda bulunan Sülfür Selenyum ve E vitamini saç dokusunu düzenler ve yıpranmış kısımları onarır saçların tekrar oluşmasında ve güçlenmesinde de etkin bir katkı sağlar. Özellikle sızma zeytinyağı saçlarınızın ihtiyacı olan beslenmeli ve nemi sağlamak açısından mucizevi bir yağdır, tek başına bile kullanıldığında saçlara doğal parlaklık ve canlılık kazandıran zeytinyağı sarımsakla beraber kullanıldığında saç dökülmesini önler ve saçlarınızın daha hızlı çıkmasını sağlar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir