Soğuk Algınlığı Ve Grip İçin 5 Bitkisel Çay

Soğuk algınlığı ve grip sezonu üstümüzde. Gittikçe en sevdiğimiz çay ilaçlarının yanı sıra, grip için bir çay seçerken aradığınız en iyi  soğuk algınlığı ve grip için 5 bitkisel çay malzemelerinin listesini hazırladık. Bu çaylar sadece bağışıklığınızı artırmaya yardımcı olmaz, aynı zamanda hasta olmanız durumunda da başa çıkmanıza yardımcı olur. Bu yazımızda Gribe ve soğuk algınlığına iyi gelen bitki çayları nelerdir,soğuk havalarda en etkili 5 bitki çayları,hamilelik veya emzirme döneminde bitki çayı içilir mi ? konu başlıklarını inceleyeceğiz.

Soğuk Algınlığı  Ve Gribe İyi Gelen Bitkisel Çay Tarifleri

Bugün piyasada birkaç grip dövüşü var. Ama belirtilerinize uyan birini bulmak zor olabilir. İşleri sizin için daha kolay hale getirmek için, burada her malzemenin sizin için neler yapacağına dair bir açıklama ile çayınızda aramanız için gerekli malzemelerin listesi sizin için listeledik.

Grip İçin Hangi Bitki Çayı İyi Gelir ?

Aşağıdaki bitkisel ev ilaçları , halihazırda temin edilebilen bileşenlerin kullanılması için basit olmak anlamına gelir . Bu tariflerle ilgili en iyi şey, bireye uyarlanabilmeleri ve çeşitli hastalıklara hitap etmek için bitkilerin çoğunun kullanılabileceğidir.

Sarımsak – anti-viral, antibiyotik ve antiseptik.

Soğan – öksürük ve çiğ soğan için mükemmel olan solunum sistemini açık tutar.

Zencefil – antimikrobiyal ve anti-inflamatuar. Soğuk algınlığı / grip tedavisine ek olarak, zencefil bulantı ve kusma için mükemmeldir.

Hamilelik Veya Emzirme Döneminde Adaçayı İçilir Mi ?

Adaçayı – karbonhidrat, antiseptik ve büzücü – ağız ve boğaz bitkisi. Boğaz ağrısı ve öksürük için kullanılır. Sinüs tıkanıklığı için de kullanılır. Hamilelik veya emzirme döneminde adaçayı kullanılmamalıdır.

Kekik – antimikrobiyal, antibakteriyel, antiviral, balgam söktürücü ve büzücü. Kekik, solunum yolu enfeksiyonları ve öksürükler için mükemmeldir. Ayrıca mide için iyidir ve gazı giderir.

Cayenne tozu – uyarıcı, anti-mikrobiyal, analjezik, karminatif, terletici ve balgam söktürücüdür. Cayenne, bir soğuk algınlığı veya gribin yanı sıra soğuk algınlığı veya grip süresini kısaltmaya yardımcı olabilir. Soğukluğun giderilmesine yardımcı olan vücuda ısı getirir.

Bal – ham, yerel bal ideal olarak bir çiftçi pazarında  satın alınmalıdır. Bal antibakteriyel, antimikrobiyal ve antiseptiktir. 1 yaşın altındaki çocuklara bal vermeyin.

Soğuk Algınlığı Ve Grip İçin 5 Bitkisel Çay 

1. Sarımsak, Zencefil ve Kırmızıbiber Çayı

Bu çayın güçlü bir karışımı, bal eklenmeksizin dehşet verici bir tada sahip olsa da, bir virüsün gelmekte olduğunu hissettiğinizde denemek için standart çaylardan biridir. Sarımsak antibakteriyeldir; aynı zamanda bağışıklık sistemini uyarır, solunum yollarına yardımcı olur, sindirim sistemini temizler ve sindirime yardımcı olabilir. Bununla birlikte, özellikle 10 yaşın altındaki çocuklar için gastrointestinal tahrişe neden olabileceğine dikkat edin. Zira bu çaydaki diğer içerik zencefil demektir – hemen hemen her türlü mide rahatsızlığı veya bulantı ile yardım etme kabiliyetinin geçmesi zordur. .

Zencefil de ağrı ve boğaz kasları için iyidir. Öte yandan, kırmızıbiber, anti-mantar ve antibakteriyeldir, sindirim sisteminize yardımcı olur, dolaşımını artırır. Sarımsak, zencefil ve acı tüm vücudu terletmeye yardımcı olan terlemeyi tetikler. İşte bu yüzden bu çay gerçekten de gribin izlerini kesmeye yardımcı olabilecek bir yumruk atıyor.

Çay yapmak için birkaç dilim taze zencefil, kıyılmış sarımsak bir karanfil, yarım çay kaşığı acı toz ve en sevdiğiniz bitki çayı. Sarımsak ve zencefili önce 20 dakika kaynatın, daha sonra çayı dik ve acıyı ekleyin. Tada bal ekleyin (sütleri de ekleyebilirsiniz). En iyi sonuç için günde üç ila dört bardak içmektir.

2. Zeytin Yaprağı Çayı

Bitkisel çaylar hakkında daha az araştırma olmasına rağmen, zeytin yaprağı çayı, elenolik asit ve oleuropein içinde bir virüsün ve bakterinin yayılmasını engellemede etkili olabilecek iki anahtar bileşik vardır. Zeytin yaprağı ayrıca yeşil çaydan daha fazla antioksidan ve C vitamini içerir ve ateş ve sıtma tedavisi için tarih boyunca kullanılmıştır.

 

Çay yapmak basittir. Ekstraktlar, tozlar veya kurutulmuş yapraklar satın alabilir veya pestisit içermediği sürece kendi zeytin yapraklarını toplayabilirsiniz. Bir çay kaşığı üzerine kurutulmuş yaprakları yaklaşık 20 dakika, günde üç kez, tadı bal ekleyerek, çünkü oldukça acıdır. Ayrıca mide tahrişini önlemek için bu çayı yiyecekle birlikte almak iyi bir fikirdir.

Zeytin yaprağı çayı kemoterapi ilaçlarına müdahale edebilecek ve tansiyonu düşürecek kadar güçlüdür, bu nedenle sizi veya aile üyelerini etkileyebiliyorsa bu kontrendikasyonların farkında olun.

3. Fesleğen ve Zencefil Çayı

Şimdiye kadar bu ilaçların çoğunun aynı zamanda ortak mutfak malzemeleri olduğunu ve fesleğenin bir istisna olmadığını fark etmiş olabilirsiniz. Mideyi yatıştırır, enfeksiyonları ve solunum bozukluklarını savaştıran ve hatta depresyondan kurtulmuş bir çay hazırlayarak fesleğenle mücadele etmek için fesleğen potansiyelini açabilirsiniz. Fesleğen ayrıca antioksidanlarla doludur ve antibiyotik özellikleri vardır.

Neyse ki, taze bir fesleğen elde etmek, kış aylarında bile kolaydır, çünkü taze, bu çay için en iyisidir. Limon fesleğen, Yunan fesleğen ve Tay fesleğen her biri kendine özgü bir tada sahip olacak ise, tatlı fesleğen, karanfil gibi bir lezzet olacaktır. Demlediğiniz her bardak su için bir avuç yaprak gerekir. Onları yıkayın ve şeritler halinde doğrayın ve en az 10 ince zencefil dilimleyin. 20 dakika dik ve tadı bal ile tatlandırın. Günde birkaç bardak iç.

Herhangi bir bitkisel ilaç gibi, fesleğen, özellikle anti-pıhtılaşma ve tansiyon ilaçlarının etkilerini artırarak, ilaç ile etkileşime girebileceğini unutmayın. Ek olarak, gebe kadınlar fesleğen ( kekik, nane ve biberiye gibi) aktif yağlardan uzak durmalıdır.

4. Isırgan ve Karahindiba Çayı

Yabani otlar, ısırgan otu ve karahindiba diye adlandırılan bu üç yabani ot, bu çayı her zaman içmekten faydalanabilecek kadar güçlü besinlerle dolu. Isırgan otu çok güçlü antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir ve besleyici bitkilerin zorunlu olduğu kabul edilir çünkü ıspanaktan 20 kat daha fazla kalsiyum içeren pek çok vitamin ve mineral içerir. Alerjilerden kaşınmayı ve hapşırmayı azaltabilir ve demir seviyelerini artırabilir. Aslında, ısırgan otu çayında çok fazla fayda var, hepsini listelemek zor.

Karahindiba enfeksiyonu azaltmaya yardımcı olabilir, böbrek fonksiyonlarına yardımcı olabilir, menstrüel şikayetleri hafifletebilir, karaciğeri temizleyebilir ve sindirime yardımcı olabilir.

Bu çay ile daha az daha fazladır. Genellikle bir karahindiba bitkisi, bir avuç ısırgan otu yaprağı (kurutulmuş veya taze ) ve bir avuç dolusu yaban kedisi olan karahindiba kökü ve yapraklarının bir onsuna ihtiyacınız olacaktır. Bunları bir tencereye atın ve birkaç dakika kaynatın. Süzme ve tadı bal ile tatlandırın. Günde sadece bir veya iki fincanla başlayın, çünkü hafif bir müshil etkisi olabilir.

Benzer şekilde, eğer hamileyseniz dikkatli olun, çünkü çay rahimi uyarabilir (bu nedenle adet döngüsü için iyidir). Ayrıca herhangi bir bitki alerjisinin farkında olun ve buna uygun şekilde kaçının: çay, papatyalar veya ilgili bitkilere karşı alerjisi olan kişiler için bir reaksiyona neden olabilir. Bir diüretik olarak çalışabileceğinden ve bazı insanlarda mideyi tahriş edebileceğinden, bu çayı yedikten sonra uzun bir bardak su içmek en iyidir.

5. Limon Balsamı ve Kara Mürver

Kara mürver bitkisinin kökleri, tohumları ve yaprakları toksik olsa da, meyveler yüzyıllar boyunca soğuk algınlığı, ateş, ağrı ve acı çare için bir çare olarak kullanılmıştır. Çare, ateş düşürerek, tıkanıklığı temizleyerek, karaciğer ve böbrekleri temizleyerek ve hafif bir müshil gibi davranarak çalışır. Mürverler ayrıca vitaminler, mineraller ve antioksidanlar ile doludurlar, uygun şekilde hazırlanırlar ve hazırlanırlar ve bağışıklık sisteminize çok ihtiyaç duyulan bir destek sağlayabilirler.

Soğuk Algınlığı Ve Grip İçin 5 Bitkisel Çaylar

Limon balsamı da hoş lüfer kokusu ve lezzeti ile iyileşmek ve tatlandırmak için kullanılmıştır. Bu kolay büyümekte olan bitki uykuya yardımcı olur, ruh halini iyileştirir, mide rahatsızlığını giderir ve C vitamini ile doludur. Çayı hazırlamak için bir avuç taze (veya bir çorba kaşığı kuru) limon balsamı ve iki çorba kaşığı kullanın. siyah mürver. Tecrübeli veya doğrulanmış bir kaynak tarafından hazırlanan kurutulmuş meyveleri kullanmanız tavsiye edilir, çünkü yaprak ve gövdelerin toksisitelerini önlemek için meyvelerden düzgün bir şekilde ayrılması gerekir. Benzer şekilde, güvenliğin sağlanması için tohumlar pişirilmelidir, böylece tarçın ve balın tada eklenmesi için en az 20 dakika pişirin.

Bir süzgeçle çay kaynatmak için taze otlar satın alabilir veya mağazadan çay poşetleri içinde çay satın alabilirsiniz. Otlar bazı ilaçlar ve diğer otlar ile etkileşime girebilir, bu yüzden bitkisel çay içmeden önce doktorunuza danışın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir