Son 20 Yılda Modadaki Değişim ve Yeni Moda Algısı

Moda; farklı toplumların, geleneksel yapıların ve geçmişten bu güne yaşananların insanlığa sihirli bir yansımasıdır. Geçmişten günümüze dek gelişerek ve farklılaşarak ulaşan modanın, endüstriyel açıdan da son yirmi yılda büyük bir sektör haline geldiği görülmektedir. Değişen zaman koşullarına ayak uydurmak, insanların farklı yaşam tarzları sonucunda isteklerinin değişim göstermesi, farklılık yaratma ihtiyacı, modadaki gelişmeye etken olmaktadır. Moda giysinin gerekliliğinden çok, farklılığını amaçlayan bir alandır. Geçmişte kadınların modaya düşkünlüğü fazla olsa da, günümüzde erkeklerin de modayı yakından takip ettikleri görülmektedir.

Tarihi Gelişmeler Çok Etkili

Geçmişte modanın tarihi gelişmelerden etkilendiği ve günümüze dek değişim gösteren pek çok algının yansıtıldığı bilinmektedir. 70’li yıllarda baskın olan “avangart” sanat kavramı olarak kabul edilen minimalizm, 80’li yıllarda abartılı ve oldukça gösteriş içeren bir forma bürünürken, 90’lı yıllardan itibaren farklılaşmıştır. 90’ların modasında, çevreye duyarlılık bilincinin de gelişmesiyle; hayvan derisi ve kürklerinden yapılan kıyafetlere karşı olumsuz tavırlar sergilenmiştir. Bu dönemde “Hayvan Hakları” dernekleri tarafından yapılan bilinçlendirme çalışmaları ile halkın dikkati çekilmiştir. Bu duyarlılık hissi ile kumaş üreticileri tarafından, suni deri ve kürkler üretilmeye başlanmıştır. Yine duyarlı modacılar çalışmalarında, suni ürünler kullanarak çalışmalarını bu şekilde sürdürmüşlerdir.

2000’li yıllarda, kentsel yaşamın etkileri modaya yansıtılmıştır. Şehir hayatını yansıtan renklerin ve kumaşların kullanılmasıyla minimalist akım yerine, daha modern bir akım sürdürülmeye başlanmıştır. Bu dönemde; iş ve gündelik hayatta kullanılan, sadelik ve rahatlığın ön planda tutulduğu giysi tasarımları yapılmıştır. Özellikle zamanın şık ve seksi tarz yaratan kadınları için estetik ve rahatlıkla birleştirilen modern kıyafetler döneme damgasını vurmuştur. 2000’li yıllarda özellikle Çin moda sektöründe üretim bakımından ve esin kaynağı olma bakımında modada önemli etkiler yaratmıştır. Özellikle savaşçı karakter yansıtan, gizemli modelleri ile dikkatleri üzerine çektiği görülmüştür.

Günümüzde ise yeni moda algısı ile moda bambaşka bir çeşitlilikle gelişimine devam etmiştir. Avangart, bohem, elegant ve feminen giyim tarzlarının bir harman olduğu günümüzde, moda oldukça farklı bir bakış açısı ile şıklık algısı yaratmayı sürdürmektedir. Her geçen gün farklılaşmaya başlayan moda akımını gerçekten takip etmek gün geçtikçe zorlaşıyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir