Stresle Başa Çıkmanın 10 Basit Yolu

Stres hakkında yapabileceğiniz hiçbir şey yok gibi görünebilir. Faturalar gelmeyecek, gün içinde asla daha fazla saat olmayacak ve iş ve aile sorumluluklarınız her zaman zorlu olacak. Ama düşündüğünden çok daha fazla kontrole sahipsin. 

Aslında, hayatınızı kontrol altına aldığınız basit fark, stres yönetiminin temelidir. Stres yönetimi tamamen sizin sorumluluğunuzdadır: yaşam tarzınız, düşünceleriniz, duygularınız ve problemlerle nasıl başa çıkacağınız. Hayatınız ne kadar stresli gözükse de, baskıyı hafifletmek ve kontrolü tekrar kazanmak için atabileceğiniz adımlar var.

Stres seviyenizi yönetmek ve azaltmak için 10 basit ipucu, stresle başa çıkmanın 10 basit yolu, stresle nasıl başa çıkılır, stresle başa çıkmanın yöntemleri, stresle başa çıkmak, stresle başa çıkmanın en iyi yolu, stresle başa çıkma etkinlikleri ipucularımızı takip edin.

1. Kafein, Alkol ve Nikotin Kullanmaktan Kaçının

Nikotin tüketiminizi ve kafein ve alkol içeren içeceklerden kaçının veya en azından azaltın. Kafein ve nikotin uyarıcıdır ve dolayısıyla stres düzeyinizi azaltmak yerine stres seviyenizi yükseltir.

Alkol, büyük miktarlarda alındığında iç karartıcıdır, fakat daha küçük miktarlarda uyarıcı olarak işlev görür. Bu nedenle alkolün stresi hafifletmek için bir yol olarak kullanılması sonuçta yararlı değildir.

Stresle Başa Çıkmanın 10 Basit Yolu

Kafeinli ve alkollü içecekleri suya, bitki çaylarına veya seyreltilmiş doğal meyve sularına değiştirin ve vücudunuzun stresle daha iyi başa çıkmasını sağlayacak şekilde nemli kalmaya çalışın.

Ayrıca rafine şeker alımınızı önlemeyi veya azaltmayı da hedeflemelisiniz – bunlar birçok imal edilmiş gıdada (salata sosları ve ekmek gibi lezzetli yiyeceklerde bile bulunur) ve sizi yorgun ve huzursuz hissetmenize neden olabilecek enerji kazalarına neden olabilir. Genel olarak sağlıklı, dengeli ve besleyici bir diyet yemeye çalışın.

2. Fiziksel Aktiviteyi Şımartın

Stresli durumlar, vücudunuzdaki adrenalin ve kortizol gibi stres hormonlarının seviyesini artırır.

Bunlar, evrimin beynimize bağlanmış ve tehdit altındayken bizi derhal bedensel zararlardan korumak için tasarlanan “savaş ya da uçuş” hormonlarıdır. Bununla birlikte, modern çağdaki stres nadiren bir dövüş ya da uçuş tepkisi ile giderilir ve böylece fiziksel egzersiz aşırı stres hormonlarını metabolize etmek ve vücudunuzu ve zihninizi daha sakin, daha rahat bir duruma getirmek için bir taşıyıcı olarak kullanılabilir.

Stresli ve gergin hissettiğinizde, temiz havada hızlı bir yürüyüşe çıkın. Bazı fiziksel aktiviteleri günlük rutininize düzenli olarak, işten önce veya sonra ya da öğle yemeğinde dahil etmeye çalışın. Düzenli fiziksel aktivite uykunuzun kalitesini de artıracaktır.

3. Daha Fazla Uyku Alın

Uyku eksikliği, önemli bir stres nedenidir. Ne yazık ki, stres aynı zamanda uykumuzu da keser, çünkü düşünceler başımızın içinde dönüp durur, uyuyana kadar dinlenmemizi engeller.

İlacınıza güvenmek yerine, amacınız uyumadan önce rahatlamanızı en üst düzeye çıkarmak olmalıdır. Yatak odanızın, strese neden olan şeylerin hiçbir hatırlatması olmayan sakin bir vaha olduğundan emin olun. Rahatsız uykuya neden olduğunu biliyorsanız, akşamları kafein ve aşırı alkolden kaçının. Beyninize sakinleşmek için zaman vermeniz için yatmadan birkaç saat önce zihinsel olarak zorlayıcı bir iş yapmayı bırakın. Vücudunuzu rahatlatmak, gözlerinizi yormak ve sizi endişelendiren şeyleri unutabilmeniz için birkaç dakika boyunca ılık bir banyo yapmayı veya sakinleştirici ve basit bir kitap okumayı deneyin.

Stresle Başa Çıkmak

Ayrıca, aklınız ve vücudunuzun öngörülebilir bir yatmadan önce rutine alışması için her gün yaklaşık aynı saatte yatağa gitmeyi hedeflemelisiniz.

4. Gevşeme Tekniklerini Deneyin

Her gün, stres azaltma tekniği ile rahatlamaya çalışın. Stresi azaltmanın birçok denenmiş ve test edilmiş yolu vardır, bu yüzden birkaçını deneyin ve sizin için en uygun olanı görün.

Örneğin, masanızda veya arabada bile çok kolay ve her yerde yapılabilen kendi kendine hipnozu deneyin. Çok basit bir teknik, sizin için olumlu bir anlamı olan bir kelime veya ifadeye odaklanmaktır. “Sakin”, “sevgi” ve “barış” gibi kelimeler iyi işliyor ya da “Hayatımda sakinliği hak ediyorum” veya “Huzur ver” gibi kendi kendine yeten bir mantığı düşünebilirsiniz. Seçtiğiniz kelimeye veya cümleye odaklanın; Eğer zihninizin dolaştığını tespit ederseniz veya zihninize giren müdahaleci düşüncelerin farkına varırsanız, onları göz ardı edin ve odağınızı seçilen kelimeye veya cümleye geri döndürün. Kendinizi daha sonra tekrar gerginleştiğini görürseniz, kelimenizi veya ifadenizi sessizce tekrarlayın.

İlk başta rahatlamayı zor bulursanız endişelenmeyin. Gevşeme, öğrenilmesi gereken ve pratikle gelişecek bir beceridir.

5. Biriyle Konuş

Sadece biriyle nasıl yardımcı olabileceğini düşündüğün hakkında konuş.

Konuşma, sizi stresli düşüncelerinizden uzaklaştırarak ya da bazı gerginliklerin bir kısmını tartışarak salıvererek işe yarayabilir.

Stres kararınızı bulanıklaştırabilir ve açık bir şekilde görmenizi engelleyebilir. Bir arkadaşınızla, iş arkadaşınızla veya hatta eğitimli bir uzmanla konuşmanız stresinize çözüm bulmanıza ve sorunlarınızı perspektife sokmanıza yardımcı olabilir.

6. Stres Günlüğü Tutun

Stres günlüğünü birkaç hafta boyunca tutmak, stresli olmanıza neden olan durumların daha fazla farkında olmanıza yardımcı olacağı için etkili bir stres yönetimi aracıdır.

Her stresli bölümün tarihini, saatini ve yerini not alın ve ne yaptığınızı, kiminle birlikte olduğunuzu ve hem fiziksel hem de duygusal olarak nasıl hissettiğinizi not edin. Stresli bölümlerin her birine bir stres derecesi verin (1-10 ölçeğinde) ve stresinizi tetikleyen ve stresli durumlarda ne kadar etkili olduğunuzu anlamak için günlüğü kullanın. Bu, stresli durumlardan kaçınmanızı ve daha iyi başa çıkma mekanizmaları geliştirmenizi sağlayacaktır.

7. Kontrolü Elinize Alın

Stres, yüzeyde çözülmesi imkansız gibi görünen bir problemle tetiklenebilir. Sorunlarınıza nasıl çözüm bulacağınızı öğrenmek, daha fazla kontrol altında hissetmenize yardımcı olur ve böylece stres düzeyinizi düşürür.

Bir problem çözme tekniği, problemi bir yere yazmayı ve mümkün olduğunca çok sayıda çözüm üretmeyi içerir. Her birinin iyi ve kötü noktalarına karar verin ve en iyi çözümü seçin. Çözümün bir parçası olarak atmanız gereken her adımı yazın: ne yapılacak, nasıl yapılacak, ne zaman yapılacak, kimler dahil olacak ve nerede gerçekleşecek.

8. Zamanını Yönet

Zaman zaman, hepimiz ‘Yapılacaklar’ listemiz tarafından aşırı yüklenmiş hissediyoruz ve bu genel bir stres nedenidir. Her şeyi bir seferde yapamayacağınızı ve görevlerinizi öncelik sırasına koymaya başladığınızı kabul edin.

Yapmanız gereken tüm şeylerin bir listesini yapın ve orijinal öncelik sırasına göre listeleyin. Kişisel olarak hangi görevleri yapabileceğinizi ve başkalarının ne yapabileceğini not alın. Hangi işlerin derhal, gelecek hafta içinde, gelecek ay içinde veya zaman verildiğinde yapılması gerekenleri kaydedin.

Ezici ve yönetilemez bir görev listesi olarak başlatılmış olanı düzenleyerek, bazı görevler tamamen yetkilendirme yoluyla listeden çıkarılmış, daha uzun bir zaman dilimine yayılmış daha küçük, daha yönetilebilir bir görev serisine bölünebilir.

Beklenmeyen ve acil durumlarla başa çıkmak için arabellek süreleri oluşturmayı ve kendi rahatlamanız ve iyiliğiniz için zaman ayırmayı unutmayın.

9. ‘Hayır’ Demeyi Öğrenin

Yaygın bir stres nedeni, yapacak çok şey ve yapacak çok az zamandır. Yine de bu durumda, birçok kişi ek sorumluluk almayı yine de kabul edecektir. Ek veya önemsiz taleplere “Hayır” demeyi öğrenmek, stres seviyenizi azaltmaya yardımcı olacak ve ayrıca daha fazla özgüven geliştirmenize yardımcı olabilir.

Hayır demeyi öğrenmek için neden zor bulduğunuzu anlamalısınız. Pek çok insan “Hayır” demeyi zor buluyor, çünkü yardım etmek istiyorlar ve iyi olmaya ve sevilmeye çalışıyorlar. Diğerleri için bu bir çatışma korkusu, reddedilme veya kaçırılmış fırsatlar. “Hayır” demenin önündeki engellerin tamamen kendi yarattığını unutmayın.

En azından ilk başta, düz bir “Hayır” ile bir talebe cevap verme konusunda isteksiz hissedebilirsiniz. Bunun yerine, diğer kişilerin daha nazikçe aşağı inmelerini sağlamak için önceden hazırlanmış bazı ifadeleri düşünün. Gibi cümle söyleyerek pratik yapın:

“Üzgünüm ama şu anda başka önceliklerim olduğu için buna katlanamıyorum.”                           
“Şimdi bir şeyin ortasında olduğum için iyi bir zaman değil. Neden bana tekrar sormuyorsun….? ” 
“ Bunu yapmak isterdim ama… ”

10. Eğer Hasta İseniz Dinlenme

Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, devam etmek zorunda kalacağınızı hissetmeyin. Kısa bir dinlenme büyüsü vücudun daha hızlı iyileşmesini sağlar.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir