Yağlı Ciltlerden Limon Maskesi İle Kurtulun

LİMON MASKESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Limon doğadaki en iyi ve en sağlıklı şey diyebiliriz. Bir çeşit şeker ve tatlandırıcı gibi yemeklere sıkılarak ekşilik ayarlarını yapabilmek için yıllardır kullanılmakta. Bunun dışında tek başına yenmesinin de hem mideye hem de diğer organlara belli miktarda faydası bulunmaktadır. Diğer yandan uzun yıllardır gözler için de damla olarak kullanıldığı bir gerçek. Fakat limonun faydası sadece iç ve ya dış organlara göre tabi ki değildir. Bu denli güzel şey varlığın daha fazla işe yaraması lazım değil mi ? 🙂  Evet limon maskesi aynı zamanda ciltlerimize de çok çok iyi gelmektedir ve iyi bir görünüm sağlamaktadır. Doğada olup da bize faydası olmayan bir şey var mı ki zaten ?

Geçmişten günümüze büyüklerin de ciltleri için sıklıkla kullandığı limon bugün hala cilt sorunlarını tedavi etmekte kullanılmaktadır. Limonun en büyük faydalarından biri yağlı cilde iyi gelmesi ve akneye yatkın ciltlerdeki akneleri komple söküp tekrar çıkmasını engel olmaktır. Genel anlamda bu özelliği ile kullanılsa da cilde parlak bir renk kazandırmak ve ölü derileri temizlemek de limonun cilde faydalarındandır. Bir nevi peeling denilebilir limon maskesi için.

Limon, maske yapılarak uygulanabileceği gibi sadece içi ile sürülerek de uygulanabilir. Bu tamamen kişinin seçimine bağlıdır. Birkaç uygulama ile limonun bahsedilen bütün cilt faydalarından kurtulmak mümkün olacaktır.

LİMON MASKESİ KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

Limon içindeki asidik maddeler ile yüze tüm bu etkileri sunarken aynı zamanda bir yandan da yüzü yakmaktadır. Bu nedenle cilt kusurlarını giderirken izler bırakmayacağının garantisi yoktur. Limonun temel özelliği cildi asidi ile yakarak cildin alt ve üst katmanını temizlemektir ama bazı kişilerde ciltte hasar bırakabilir.

Ergenlik dönemine yeni girmiş arkadaşlar genellikle bu tarz maskeleri kullanmadan önce doktora mutlaka başvurmalılar. Çünkü herhangi bir sorunda belki geri dönülmez bir durumun içine girmek istemezsiniz. Cildinde fazlaca sivilcelenme yaşayan bir kişinin de limon ya da limon maskesi kullanması sakıncalı olabilir bu tarz sıkıntılar yaşayanlarda çok dikkatli bir şekilde maske tarzı işlemleri kullanmalılar. Sivilce geçerken ömür boyu kalacak izler bırakabilmektedir. En önemlisi tekrar söylemek gerekirse sivilcelenmelerin daha yeni oluşuma girdiği için ergenlik çağı harici kişiler kullanmalıdır.

LİMON MASKELERİ NASIL YAPILIR?

Maske 1

Malzemeler:

-Yarım limon

-Bir tatlı kaşığı bal

Uygulanışı:

Bal, yarım limonun üzerine sürülür ve bundan sonra ciltte gezdirilmeye başlanır. Hafif yanmalar normaldir. Tüm cilde limon ve bal karışımı uygulanmalıdır. Bu karışı yirmi ile otuz dakika arasında yüzde bekletilmelidir.

Maske 2.

Malzemeler:

-Yarım limon

-İki yemek kaşığı yoğurt

-Bir fincan kahve telvesi

Limonun suyu sıkılır ve üç malzeme karıştırılır. Bu maske de cilde uygulandıktan sonra yarım saat bekletilmelidir. Her iki maske de düzenli bir kullanım ile sonuç verecektir fakat ilk uygulama ile de bir miktar sonuç görülebilir. Herhangi bir yan etkisi veya beklenmeyen bir durumla karşı karşıya geldiğinizde mutlaka kullanmayı kesiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir